Sun January 20, 2019   |   یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  شهرداری همدان  |  اخبار و رویدادها  |  مناقصه و مزایده  |  پیام ها و اطلاعیه ها
مجيد يوسفي نويد
معاون شهرسازي و معماري شهرداري همدان
     
  مسابقه طراحي مجتمع فرهنگي
و المانهاي شهري
 
     
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩۶/٠٩/٢٧ تعداد بازدیـد : ٣۶٢   بازگشت
 
 
 


ضرورت تشکيل واحد امور مهندسين


ضرورت تشکيل واحد امور مهندسين

 
 

امروزه صنعت ساختمان بخش عظيمي از سرمايه هاي ملي را به خود اختصاص داده است، چرا که ساختمانها از درآمدهاي نفتي و ملي و با استفاده از پس اندازها و سرمايه هاي خُرد شهروندان، ساخته مي شوند و سرمايه هاي کلان تر و پايدارتر را ايجاد مي کنند که اين ساخت و سازها در قالب پروژه هاي مسکوني،‌ تجاري، صنعتي و .. بخش عمده اي از فعاليتهاي اقتصادي کشور را تشکيل داده و سهم قابل توجهي از ثروت ملي در اين بخش هزينه مي گردد. حال چنانچه بنايي بدون درنظر گرفتن ضوابط و معيارهاي فني و شهرسازي ساخته شود،‌ زودتر از عمر مفيد خود تخريب خواهد شد که اين خود عاملي در به هدر رفتن سرمايه هاي ملي کشور خواهد بود، و با توجه به جايگاه اقتصادي و تأثيرات فردي و اجتماعي صنعت ساختمان در کنار اين سرمايه گذاري عظيم، اجراي کارآمد مقررات ملي ساختمان به تبع آن، اجتناب ناپذير خواهد بود.

همانطور که ميدانيم شهرداري‌ها جايگاه مهمي در انتظام فضاي شهري دارند. اين نقش برجسته در ماده 1 قانون تعاريف محدوده حريم شهر، روستا و شهرک مصوب 24/12/1384 مورد تاکيد قرار گرفته است. در اين قانون تاکيد شده است که شهرداري‌ها علاوه بر اجراي طرح‌هاي عمراني از جمله احداث و توسعه معابر و تامين خدمات شهري و تاسيسات زيربنايي در چارچوب وظايف قانوني خود کنترل و نظارت بر احداث هر گونه ساختمان و تاسيسات و ساير اقدامات مربوط به توسعه و عمران در داخل محدوده شهر را نيز برعهده دارند.

بديهي است کنترل و نظارت بر احداث هرگونه ساختمان در محدوده شهر بر عهده شهرداري‌ها گذاشته شده و وظيفه شهرداري‌ها با رعايت مقررات بند 24 ماده 55 و ماده 100 قانون شهرداري‌ها صدور پروانه ساختماني است اما شهرداري‌ها در جلوگيري از ادامه عمليات ساختماني ساختمان‌هاي بدون پروانه در محدوده شهر نيز مجوزهاي قانوني دارد که در ماده 100 قانون شهرداري‌ها مقرر شده است.

 

بر اساس تبصره 6 ماده 100 قانون شهرداري ها مصوب 1358،

 شهرداري مکلف است از انجام امور خلاف پروانه جلوگيري نمايد.

به استناد تبصره 7 ماده صد قانون شهرداري ها مهندسان ناظر و ناظرين شهرداريها هردومکلفند اجراي ساختمانها را کنترل و نظارت نمايند وبه استناد ماده 23قانون نوسازي و عمران شهري شهرداريها داراي اختيار نظارت بر طرز استفاده از اراضي داخل. محدوده و حريم شهر از جمله تعداد طبقات و ارتفاع و نماسازي و کيفيت ساختمانها هستند.

بر اساس ماده 24 قانون نظام مهندسي و کنترل ساختمان مصوب 1374 نيز ، شهرداري ها مکلفند  مقررات ملي ساختمان را رعايت نمايند و عدم رعايت مقررات ياد شده تخلف از قانون محسوب مي‌شود .

همچنين بر اساس مقررات ملي ساختمان ،شهرداريها و ساير مراجع صدورپروانه موظفند با اعلام کتبي وزارت راه و شهرسازي يا سازمان نظام مهندسي ساختمان استان يا ناظران،درخصوص وقوع تخلف ساختماني،در اسرع وقت با اطلاع ناظر،دستوراصلاح را صادر نمايند و تا زمان رفع تخلف از ادامه کار جلوگيري نمايند.

 

علاوه بر آن شهرداريها موظف به نظارت بر عملکرد مجري و مهندسان ناظر مي باشند و در صورت بروز تخلف مراتب را به شوراي انتظامي سازمان نظام مهندسي ساختمان منعکس مي نمايند.

  ضرورت تشکيل واحد امور مهندسين:          

براساس ضرورت و اهميت اجراي ضوابط فوق، واحد امورمهندسين جهت نظارت بر اجراي مقررات ملي ساختمان درتيرماه سال 1395 و بعنوان يکي از واحدهاي تأثير گذار در حوزه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري همدان و مناطق 4گانه فعاليت خود را آغاز نمود.از جمله اهداف و سياست هاي کلي اين واحد ،ميتوان موارد ذيل را برشمرد:

1- نظارت بر کنترل گزارش هاي مهندسين ناظر( گزارش شروع عمليات ساختماني- گزارش پيشرفت عمليات ساختماني- گزارش تخلف) و پيگيري هاي مربوطه

2- نظارت بر امور ايمني ساخت و ساز و رعايت آيين نامه هاي ايمني

3- نظارت بر اجراي ضوابط مقررات ملي ساختمان در هنگام ساخت و سازهاي شهري

4- جلوگيري از ساخت و سازهاي غير مجاز

5-نظارت برعملکرد مهندسين ناظر و پيگيري تخلفات آنها بر اساس قانون نظام مهندسي

6- برگزاري جلسات هم افزايي با حضور اداره کل راه و شهرسازي و سازمان نظام مهندسي و انبوه سازان جهت بهبود کيفيت ساخت و ساز شهري

صرف نظر از زمان و نحوة تصويب قانون جامع ساخت و ساز و تا آن زمان پر واضح است که شهرداري کماکان مسئول کنترل و نظارت بر ساخت و ساز است و البته کنترل ساخت و ساز نبايد فقط کنترل فرآيند باشد. انتظار مي‌رود شهرداري‌هاي محترم کشور (از جمله همدان) با ملاحظة همه واقعيت‌هاي موجود در اين زمينه از هيچ کوششي فروگذار ننموده و به مسئوليت قانوني خويش عمل کنند .

 

 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٢١ کاربران آنلاین :
۱۶۶,۶۸۳ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
سازمان نظام مهندسی ساختمان همدان
اداره کل نقشه برداری منطقه غرب کشور
اداره کل راه و شهرسازی استان همدان
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
استانداری همدان
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان