Fri April 10, 2020   |   جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  شهرداری همدان  |  اخبار و رویدادها  |  مناقصه و مزایده  |  پیام ها و اطلاعیه ها
امير فتحيان نسب
معاون شهرسازي و معماري شهرداري همدان
     
   
     
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٩/١٧ تعداد بازدیـد : ٢۴١   بازگشت
 
 
 


جلسه با انجمن انبوه سازان همدان:


درخصوص مشکلات انبوه سازان شهر همدان و همچنين هماهنگي حوزه هاي مختلف ساخت و ساز

 
 

 جلسه مورخ 98/09/17 با رياست شهردار همدان و با حضور معاون برنامه ريزي، معاون شهرسازي و معماري، معاون مالي اقتصادي و مديران شهرداري مناطق و مدير عامل سازمان آتش نشاني و هيات مديره و اعضاي انجمن انبوه سازان ساختمان در سالن جلسات تالار قرآن، درخصوص مشکلات انبوه سازان شهر همدان و همچنين هماهنگي حوزه هاي مختلف ساخت و ساز  برگزار گرديد.

در ابتداي جلسه نماينده انبوه سازان از از شهردار صوفي و مهندس فتحيان نسب معاون شهرسازي و معماري به جهت پيگيري و تصويب افزايش ارتفاع طبقات و همچنين پيگيري مسائل بند هاي 3-6-11-2-4- و 3-6-11-2-5 مبحث سوم مقررات ملي ساختمان ( احداث دو راه پله خروج اضطراري) تشکر و قدرداني نمودند.

نماينده انبوه سازان از اطاله روند صدور پروانه ساختماني به عنوان معضل جدي ساخت و ساز در همدان اشاره کرد و اکثر اعضاي انجمن نيز از طولاني بودن نوبت بررسي نقشه ها در سازمان نظام مهندسي ساختمان گلايه مند بودند.

وي افزود با توجه به اينکه متراژ قطعات زمين غالباً در شهر همدان بين 200 تا 300 مترمربع مي باشد، لذا رعايت مبحث سوم مقررات ملي ساختمان و ايجاد دو راه پله خروج اضطراري در ساختمان هاي 7/5 طبقه به بالا غير قابل اجرا مي باشد.

شهردار همدان تلاش همگاني را براي رسيدن به جايگاه واقعي شهر همدان خواستار شدند و در اين راستا روان سازي فضاي ساخت و ساز را يکي از راه حل هاي رونق فضاي کسب و کار دانستند.

ايشان با ارائه آمار پروانه هاي صادره در بازه هاي 9 ماهه سال هاي 97 و 98 از بهبود روند صدور پروانه بوسيله چابک سازي فرآيندها و جابجايي نيروها خبر دادند.

شهردار همدان راه اندازي دفاتر مهندسي را بهترين راهکار جهت تسهيل صدور پروانه دانستند و خاطرنشان کردند نرم افزار جامع شهرسازي و معماري در حال پيگيري است و مقدمات عقد قرارداد با پيمانکار انجام شده است که در اين راستا صدور پروانه الکترونيکي در همدان اجرايي مي شود.

ايشان همچنين از تلاش شهرداري همدان جهت تسهيل شرايط دريافت وام براي انبوه سازان خبر دادند و با اشاره به منافع مشترک شهرداري و انبوه سازان تشکيل تيم حقوقي جهت بررسي و حل مشکلات را الزامي دانستند. وي در پايان خواستار برگزاري جلسه اي مشابه، با حضور رئيس سازمان نظام مهندسي ومدير کل مسکن و شهرسازي شدند.


در ادامه ساير اعضاي انجمن انبوه سازان در خواست هاي خود را به شرح ذيل اعلام نمودند:

·         رسيدگي به تضاد قوانين در مناطق مختلف شهرداري

·         رسيدگي به روند صدور پايانکار در مناطق مختلف شهرداري

·          انتقاد از بررسي سليقه اي نقشه هاي معماري در معاونت شهرسازي و معماري

( تاييد درب سواره براي يک ملک و عدم تاييد درب سواره براي ملکي با شرايط مشابه در همان منطقه را به عنوان مثال اشاره نمودند)

·         انتقاد از تعيين وقت هاي طولاني جهت بازديدهاي کارشناسي در مناطق و همچنين ايرادات سليقه اي کارشناسان

·         مشکلات استعلام از سازمان ميراث فرهنگي و همچنين عدم تمکين اين سازمان از راي ديوان عدالت اداري

·         لزوم برداشت کروکي توسط کارشناسان گذربند شهرداري

·         کنترل و نظارت مستقيم شهرداري بر دفاتر مهندسي در صورت راه اندازي

·         راه اندازي قسمت VIP جهت انبوه سازان در شهرداري

·         راه اندازي ستاد تسهيل و روان سازي صدور پروانه و رسيدگي به دغدغه هاي انبوه سازان

در ادامه مهندس خداينده لو رئيس اداره نظارت فني بر صدور پروانه به اقدامات انجام شده در جهت تسهيل صدور پروانه از سال 1393 تا کنون اشاره کردند و برخي موارد مورد درخواست اعضا را پاسخ دادند:

·         با توجه به مصوبه مورخ 94/04/29 کميسيون ماده 5 در معابر بالاي 12 متر و همچنين املاکي که در بر دو يا چند معبر قرار داشته و در خواست ايجاد دسترسي سواره از معابر مختلف و يا معبر با عرض دسترسي بيشتر را دارند ،  اين موضوع مستلزم طرح در هيئت کارشناسي متشکل از کارشناسان شهرسازي ،ترافيک و معماري است. ودر صورت عدم تائيد هيئت کارشناسي امکان ايجاد دسترسي سواره وجود ندارد. لازم به ذکر است برخي پلاک ها پيش از تصويب اين طرح در کميسيون ماده 5 اقدام به اخذ پروانه ساختماني و تعبيه درب سواره در معابر مختلف نموده اند.

·         راي ديوان عدالت اداري مربوط به ابطال مصوبه کميسيون ماده 5 در خصوص املاک واقع در حريم  ميراث فرهنگي و اطلاعات بوده و از جمله مستنداتي که راي ديوان براي ابطال مصوبه کميسيون ماده 5 ذکر کرده است ماده 102 قانون شهرداري ها و واساس نامه سازمان ميراث فرهنگي مصوب مجلس شوراي اسلامي است که اختياراتي را براي سازمان ميراث فرهنگي و وظايفي را براي شهرداي در نظر گرفته است.

با پيگيري معاونت شهرسازي و برگزاي جلسات متعدد ، در جهت تکريم مراجعين مدت اعتبار مجوز هاي سازمان از شش ماه به يک سال افزايش يافت.

·         مشحص کردن ،جانمايي و اعلام خصوصيات ملک از وظايف مالک و مهندس نقشه بردار نماينده مالک است  و شهرداري مسئوليت مشخص نمودن بر و کف بر اساس کروکي نقشه بردار را دارد. و در ذيل کروکي صادر شده توسط شهرداري صراحتا اعلام شده است که محل نقاط و محل کروکي توسط مالک معرفي شده و مسئوليت آن به عهده مالک مي باشدو قبل از تهيه نقشه کنترل کروکي توسط مهندس نقشه بردار و طراح معماري الزامي است.

·         قسمت  VIP براي انبوه سازان در معاونت شهرسازي ومعماري تشکيل شده است و پرونده هاي ارسالي به کميسيون ماده 5 توسط واحد VIP بررسي مي گردد.

در پايان مهندس فتحيان نسب معاون شهرسازي و معماري شهرداري همدان پيشنهاد تشکيل دبيرخانه تسهيل صدور پروانه در معاونت شهرسازي و معماري و برگزاري جلسات 15 روزه ستاد تسهيل با دعوت از ادارات مرتبط و بررسي پيشنهادات اعضا را در اين ستاد نمودند همچنين درخصوص لزوم اجراي دو راه پله خروج اضطراري از پيگيري جهت اصلاح قوانين و ارائه پيشنهادات و اطلاعات به شوراي فني استان خبر داد.

-ايجاد تيم مشترک شهرداري و ميراث فرهنگي جهت بازنگري ضوابط، پيگيري و اصلاح ضوابط مزاحم،پيگيري و راه اندازي دفاتر مهندسي و ايجاد رقابت بين دفاتر، اصلاح فرآيند کنترل نقشه و صدور پروانه تا پايان سال 98 از ديگر اقداماني است که معاونت شهرسازي و معماري در دستور کار خود دارد.