Fri April 10, 2020   |   جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  شهرداری همدان  |  اخبار و رویدادها  |  مناقصه و مزایده  |  پیام ها و اطلاعیه ها
امير فتحيان نسب
معاون شهرسازي و معماري شهرداري همدان
     
   
     
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠٩/٢۴ تعداد بازدیـد : ١٩٨   بازگشت
 
 
 


در نشست شوراي اجرايي شهر دوستدار کودک همدان مطرح شد:


همدان آزمونه شهر دوستدار کودک

 
 

نشست شوراي اجرايي شهر دوستدار کودک همدان با حضور مشاور برنامه ريزي و مديريت توسعه شهري سازمان شهرداري ها و دهياري هاي کشور، رييس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر همدان، معاون شهرسازي و معماري شهردار همدان، معاون خدمات شهري شهردار همدان، برخي مديران مجموعه مديريت شهري و نمايندگان سازمان هاي مردم نهاد فعال در حوزه کودک و اساتيد برجسته دانشگاهي برگزار شد.

با توجه به عملکرد قابل تقدير همدان در شوراي اجرايي شهر دوستدار کودک و با همکاري وزارت کشور و سازمان جهاني يونيسف؛ همدان به عنوان آزمونه و مرکز کارگاه هاي منطقه اي غرب کشور در راستاي تحقق اهداف شهر دوستدار کودک انتخاب شد.

* پژوهان:‌ همدان ظرفيت اتصال به شهرهاي دوستدار کودک سازمان جهاني يونيسف را دارد

مشاور برنامه ريزي و مديريت توسعه شهري سازمان شهرداري ها و دهياري هاي کشور در اين نشست اظهار کرد: با توجه به نقش محوري و جايگاه ارزنده شهرداري ها در موضوعات فرهنگي و اجتماعي در کشور، شهرداري ها به عنوان دستگاه هماهنگ کننده و ميزبان کليه گروه هاي دوستدار کودک انتخاب شده اند که در اين بين مديريت شهري متولي ايجاد فضايي ايمن و خلاق براي اين گروه از جامعه و با هدف اميد به آينده بهتر و پرنشاط تر معرفي شده است.

پژوهان تصريح کرد: اين طرح بخشي از اهداف توسعه پايدار و چشم انداز شهر همدان به شمار مي رود که براي تحقق اهداف مورد نظر شهر بيش از پيش ضروري است که خوشبختانه با تلاش هاي صورت گرفته در کميته اجرايي شهر کودک در همدان شاهد انگيزه لازم براي تحقق اهداف مورد نظر براي ترسيم شهر دوستدار کودک در شهرداري همدان وجود دارد که چنين رويکردي در کشور بي نظير است و قطعا وجه ارزنده فرهنگي و به تبع آن بازگشت اقتصادي خيلي خوبي را براي شهر به ارمغان خواهد داشت.

وي در ادامه با اشاه به اينکه همدان نخستين شهري است که تدوين ضوابط طرح شهر دوستدار کودک را شروع کرده است، افزود: از اعضاي شوراي اجرايي طرح شهر دوستدار کودک در همدان درخواست دارم ضوابط و دستورالعمل هاي خاص اين طرح را به صورت همه جانبه و جامع طراحي و نيازسنجي کنند به طوري که نيازهاي تمامي کودکان از جمله کودکان اوتيسم، کودکان معلول، کودکان کار و ... مورد توجه قرار گيرد چرا که اين طرح فراگير بوده و بايستي به صورت کودک محور پيش برود تا اهداف بالادستي محقق شود که در اين ميان نقش سازمان هاي مردم نهاد فعال در حوزه کودک به عنوان مغز متفکر و طراح ايده ها و نظرات تخصصي و بازوان دستگاه هاي اجرايي محوري و راهگشا است و بايد از تجربيات آنها به درستي بهره برد.

پژوهان عنوان کرد: اين شورا فرا اجرايي است و بايستي مشارکت کودکان بر اساس الگوهاي بومي و ظرفيت هاي داخلي هر شهر را مورد توجه قرار داد چرا که سرمايه گذاري در اين طرح يک سرمايه گذاري هوشمند است و سرمايه اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي را به همراه دارد و شهرداري ها بايد به اين نتيجه برسند که يکي از حوزه هاي درآمدزايي براي اداره شهر، سرمايه گذاري در حوزه کودک است.

مشاور برنامه ريزي و مديريت توسعه شهري سازمان شهرداري ها و دهياري هاي کشور در ادامه اذعان کرد: همدان اقدامات مناسبي در اجراي اين طرح داشته است و با توجه به اتفاقات و تصميمات درست صورت گرفته در اين شهر، "همدان به عنوان آزمونه شهر دوستدار کودک در غرب کشور" معرفي خواهد شد که اميدوارم اين اتفاق سرآغازي باشد براي اتصال همدان به شهرهاي دوستدار کودک سازمان جهاني يونيسف که البته تحقق اين موضوع در گرو اجراي مناسب اهداف مورد نظر و شاخص هاي جهاني از سوي همدان مي باشد که اميدوارم با انگيزه اي که در اين شهر ديدم شاهد اتفاق اين موضوع در آينده اي نزديک باشيم.

* سلماسي: با جديت و کار هدفمند در حوزه کودک، مي توان قدمي بزرگ در جهت پيشبرد اهداف کلان کشور برداشت

رييس کميسيون فرهنگي و اجتماعي شوراي اسلامي شهر همدان نيز در اين نشست گفت: در اين طرح بايد به کودک به عنوان يک انسان واقعي نگاه کرد چرا که آينده شهر و کشور در گرو تصميمات درست براي اين رده سني است و هر چه برنامه ريزي مناسب و دقيق در اين خصوص صورت پذيرد قطعا جامعه هدف گسترده اي را شامل مي شود .

رضوان سلماسي در ادامه بيان داشت: در تمامي موضوعات و ضوابط طرح شهر دوستدار کودک بايستي توجه ويژه اي به ابعاد و ويژگي هاي گوناگون فکري و روحي کودکان شود چرا که مي توان با برنامه ريزي هاي مناسب، هدفمند و جامع؛ بهره وري بهتري را براي اهداف مورد نظر در سطح کلان ترسيم کرد.

وي در ادامه صحبت هاي خود به اهميت اين طرح از لحاظ بهره برداري و آينده نگري اشاره کرد و گفت: در اجراي اين طرح همه اقشار جامعه مسوليت دارند و خانواده ها نيز به نوبه خود مسوليتي خطير در قبال فرزندان خود دارند و بنده معتقدم با جديت و کار هدفمند در حوزه کودک، مي توان قدمي بزرگ در جهت پيشبرد اهداف کلان کشور برداشت.

* فتحيان نسب: شهرداري همدان در طرح شهر دوستدار کودک گام هاي مهمي برداشته است

معاون شهرسازي و معماري شهردار همدان نيز در ابتداي اين نشست گفت: مديريت شهري همدان بر اساس دستوالعمل ابلاغي در طرح شهر دوستدار کودک پيش رفته و در اين رابطه گام هاي مهمي را برداشته است که در اين خصوص تاکنون بيش از 20 جلسه شوراي اجرايي برگزار شده است و در اين شورا از حضور تمامي افراد متخصص در حوزه کودک بهره برده ايم و اعتقاد دارم بايستي اهداف و چشم اندازهاي شهر و کشور را با آموزش درست و جامع در کودکي پيگيري و اجرايي کرد چرا که اساس فکري و ساختار تشکيلاتي کشور در اين دوره شکل مي گيرد.

امير فتحيان نسب بيان داشت: مجموعه مديريت شهري همدان در تحقق اهداف مورد نظر طرح شهر دوستدار کودک از سال ها قبل ورود کرده و در اين بين اقداماتي را نيز پيگيري و به مرحله انجام رسانده است که انتظار داريم سازمان شهرداري ها و دهياري هاي کشور به عنوان متولي اصلي طرح ما را در حوزه هاي پژوهشي، مشاوره اي و اجرايي کمک کند.

وي در ادامه گذري به برخي اقدامات صورت گرفته در حوزه شهر دوستدار کودک توسط شهرداري همدان کرد و گفت: در حوزه هاي خدماتي، عمراني و آموزش شهروندي و... اقدامات مناسبي در اين حوزه صورت گرفته است که از جمله آنها مي توان به تشکيل و برگزاري چندين جلسه شوراي اجرايي شهر دوستدار کودک بر اساس دستورالعل ابلاغي، تدوين دستوالعمل و ضوابط اجرايي شهرسازي و معماري شهر دوستدار کودک، طراحي پارک دوستدار کودک در کوي اميرکبير در مساحتي بالغ بر 8700 مترمربع، طراحي و تجهيز اتاق مادر و کودک در مساحت 70 مترمربع در پارک هاي: اميرکبير، نرگس و شکريه، طراحي و تجهيز خانه بازي مادر و کودک در محدوده شهرک شهيد مدني، برگزاري نشست هاي ويچه شهر دوستدار کودک با حضور اعضاي شوراي اسلامي شهر، مسولين و مديران شهري، اساتيد برجسته دانشگاهي، فعالان حقوق کودک به صورت کارگروه هاي مجزا و تخصصي، برگزاري مسابقات "شهري که من دوست دارم" با هدف مشارکت کودکان در حوزه مديريت شهري در رده هاي سني مختلف، گذر کودک در شهرک شهيد مدرس، کوي جولان و فرهنگسراي شهيد مدني، گذر کودک عاشورايي در کوي خضر، نمايشگاه تخصصي کودک و راه اندازي غرفه شهر دوستدار کودک با هدف معرفي طرح و تبيين اهداف مورد نظر به خانواده ها و کودکان ، برگزاري کارگروه هاي مهارت هاي فرزند پروري، برگزاري کارگروه هاي آموزش ارتباط با کودکان، جشنواره دورهمي محله با نشاط، اردوهاي آموزش شهروندي، جشنواره دانش آموزي شهر خوب و خلاق و همچنين استاندارد سازي وسايل بازي و تجهيز زمين بازي در پارکهاي سطح شهر .... اشاره کرد.

* علي ضمير: استانداردسازي و ايمني معابر و توجه به نيازهاي کودکان از ملاک هاي اصلي و مهم مجموعه مديريت شهري همدان است

معاون خدمات شهري شهردار همدان نيز در اين نشست اظهار کرد: مجموعه مديريت شهري همدان اعتقاد راسخي بر تحقق اهداف و اجراي مناسب طرح شهر دوستدار کودک دارد و خوشبختانه شاهد اتفاقات خوبي نيز در اين زمينه هستيم که بايستي در روند پژوهشي و اجرايي طرح از تجربيات موفق و سازنده ساير شهرهاي پيشرو بهره مند شد.

وحيد علي ضمير اضافه کرد: در حوزه خدمات شهري به اقشار مختلف مردم خدمات ارايه مي دهيم که در اين بين کودکان در اولويت هستند و در رويکر طراحي و اجرايي و در مباحث ايمني و مبلمان شهري امنيت و سلامت جسمي و روحي کودکان بسيار حايز اهميت است و در دو سال اخير و در بحث ايمني پارکها به صورت جدي ورود کرده ايم و اولين شهري هستيم که براي 8 پارک به طور همزمان گواهي ملي استاندارد دريافت کرده ايم که مورد تشويق سازمان ملي استاندارد کشور قرار گرفته ايم.

وي تصريح کرد: استانداردسازي و ايمني معابر و توجه به نيازهاي کودکان يکي از ملاک هاي اصلي و مهم مجموعه مديريت شهري همدان در طراحي هاي فضاهاي شهري است که در اين بين با برگزاري دوره هاي آموزش شهروندي در مباحث مختلف سعي کرديم شاخص هلي اصلي کودکان را ارتقا دهيم و انتظار داريم شهرداري همدان به عنوان الگوي موفق در کشور معرفي شود تا تجربيات ارزنده خود را معرفي و تبيين کند.

* وجدي هويدا: راه اندازي پويش ملي در طرح "شهر دوستدار کودک" ضروري است

سرپرست سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري همدان نيز در اين نشست تخصصي گفت: مطالبه عمومي در اين طرح ديده نشده است و علي رغم ورود جدي شهرداري ها به موضوع شاهد ورود ساير دستگاه هاي متولي حوزه کودک نظير: آموزش و پرورش، بهزيستي، کانون پرورش فکري کودکان و حتي اداره کل ارشاد نيستيم و به نظرم بايد يک پويش ملي در اين باره راه اندازي شود تا محتوا و شاخص هاي طرح به درستي براي مردم تبيين شود.

روح اله وجدي هويدا بيان داشت: در کنار دستگاه ها اجرايي، ‌استفاده از تشکل هاي مردمي مي تواند نقش مهمي در پيشبرد اهداف طرح داشته باشد و با برگزاري کارگروه هاي تخصصي و مستمر مي توان کيفيت کار را در اين طرح ارتقا داد.

در ادامه اين نشست انجمنيان رييس انجمن کودک همرهان و نماينده سازملان هاي مردم نهاد، پزشکي متخصص کودکان و رييس کارگروه شهر دوستدار کودک، رشيدي عضو هيات علمي و دانشيار گروه روانشناسي دانشگاه بوعلي سينا و عضو کارگروه شهر دوستدار کودک، ستاره عضو تخصصي مربوط به حقوق کودک در کارگروه شهر دوستدار کودک و مکانيک متخصص بازي هاي خلاقانه کودک و عضو کارگروه شهر دوستدار کودک درخصوص ايجاد هماهنگي هاي لازم شهر همدان و حوزه کشوري شهر دوستدار به بيان ايده ها، نظرات و شاخص هاي کشوري و بين المللي در حوزه کودک پرداختند.