Fri April 10, 2020   |   جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹  
   
 
 
  انتقادات و پیشنهادات  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  شهرداری همدان  |  اخبار و رویدادها  |  مناقصه و مزایده  |  پیام ها و اطلاعیه ها
امير فتحيان نسب
معاون شهرسازي و معماري شهرداري همدان
     
   
     
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/١٠/٠٣ تعداد بازدیـد : ١٢١   بازگشت
 
 
 


هفته نامه همدان نامه:


بساط نماهاي ناهماهنگ با فرهنگ ايراني برچيده مي‌شود

 
 

هفته نامه همدان نامه:

گفتگو با معاون معماري و شهرسازي شهرداري همدان درباره استفاده گسترده از نماهاي رومي در همدان

 

 

استفاده از بناهاي رومي که هيچ سنخيتي با فرهنگ و فضاي همدان ندارند، بلاي جان اين شهر شده‌ است. مسافران يا گردشگران در بدو ورود به همدان يا حتي شهروندان ساکن در اين شهر هر روزه با نماهايي ناهمگون با اين شهر مواجه مي‌شوند و احتمالا نخستين سوالي که به ذهن آن‌ها مي‌رسد اين است که آيا بايد در شهري که عنوان پايتخت تاريخ و تمدن ايران را با خود يدک مي‌کشد، اين همه نماي فرنگي ديد؟ اصلا تکليف اين شهر با خودش چيست؟ معاون معماري و شهرسازي شهرداري همدان معتقد است مديريت شهري براي حل اين مشکل برنامه‌هاي مختلفي در نظر گرفته به طوري که تا چند وقت ديگر ديگر اثري از نماهاي رومي در همدان نخواهد ماند.

اهميت معرفي الگوهاي مناسب به شهروندان

«امير فتحيان‌نسب» در پاسخ به اين سوال همدان‌نامه که دليل استفاده گسترده شهروندان همداني از نماي رومي در ساختمان‌هايشان چيست، توضيح مي‌دهد: يکي از دلايل استفاده شهروندان همداني از نماهاي غير ايراني و غير اسلامي اين است که ما خيلي به دنبال عرضه نماهاي مناسب نبوده‌ايم و اگر الگوهاي مناسبي که در سطح کشور مورد استفاده قرار مي‌گيرد به شهروندان معرفي مي‌شد، شهروندان هم ان‌قدر اشتياق به استفاده از نماهاي فرنگي نداشتند.

وي مي‌افزايد: دليل ديگر اين است که ما ضابطه درستي از نما در شهر و کشور نداشته‌ايم که با استفاده از آن ضابطه شهروندان را به استفاده از نماهاي مناسب سوق داده شوند و اين باعث شده شهروندان به سمت استفاده از نماهاي ناهماهنگ با فرهنگ و تمدن ايراني و اسلامي بروند.

تشکيل کميته سيما و منظر

معاون معماري و شهرسازي شهرداري همدان درباره اين‌که آيا مديريت شهري برنامه‌اي براي حل اين مشکل دارد، مي‌گويد: همدان يکي از نخستين شهرهايي بود که کميته سيما و منظر تشکيل داد و هر ساختماني که در معابر ساخته مي‌شود بايد طرح آن در کميته سيما و منظر بررسي شود تا مطابقت آن با ضوابط ايراني و اسلامي کنترل شود و در صورتي که مغاير با اين ضوابط باشد مجوز ساخت دريافت نخواهد کرد.

فتحيان‌نسب تصويب ضوابط نما را از ديگر اقدامات مديريت شهري براي حل اين مشکل مي‌داند و عنوان مي‌کند: اين کار را آغاز کرده‌ايم و معبر به معبر پيش مي‌رويم و براي آن‌ها ضوابط تعيين مي‌کنيم و بر اساس آن تا چند سال آينده ديگر شاهد نماهاي غير ايراني و غير اسلامي در شهر نخواهيم بود.

وي معتقد است: کمااين‌که در حال حاضر هم هيچ نمايي بدون تصويب کميته سيما و منظر استفاده نمي شود مگر در ساختمان‌هايي که به صورت غيرمجاز ساخته مي‌شوند که آن‌ها هم با همکاري بخش کنترل و نظارت مديريت خواهند شد تا اين تعداد محدود هم نتوانند از نماهاي نامناسب استفاده کنند.

اين مقام مسئول درباره اين توضيح که مهندسان در طراحي ساختمان به مقوله نما توجهي ندارند و براي آن ضوابط تعيين نمي‌کنند، بيان مي‌کند: فکر نمي‌کنم اين‌طور باشد و طراحي نما بخشي از کار مهندس ناظر است و در اين بخش مهندسان ناظر بعد از صدور پروانه ساخت نماي معماري را ارائه مي‌دهند اما همين هم کافي نيست و نما بايد در کميته سيما و منظر که زير نظر معاونت معماري و شهرسازي شهرداري فعاليت مي‌کند، به تصويب برسد. در اين کميته مهندسان زبده و خوش‌سليقه حضور دارند و ضوابط نما را خوب مي‌شناسند. چيزي که شما در حال حاضر مي‌بينيد مربوط به ساختمان‌هايي است که به صورت غيرمجاز ساخته مي‌شوند.

استفاده از نماهاي آجري

معاون معماري و شهرسازي شهرداري همدان توضيح مي‌دهد: استفاده کامل از سنگ در نما با توجه به محدوديتي که در اين زمينه داريم، خيلي مناسب نيست و ما سعي کرديم نماها را بر اساس استفاده از سنگ در تلفيق با مصالح ديگر ترجيحا طراحي کنيم. استفاده از آجر به شکل‌هاي مختلف در نما را گسترش داده‌ايم چون نماي آجري جزو نماهاي سنتي مرسوم در کشور ماست. ضمن اين‌که منابع آجر مانند سنگ محدود نيست و قابل توليد است. بنابراين ما به استفاده از تلفيق سنگ و آجر در ساختمان‌ها روي آورده‌ايم.

فتحيان‌نسب مي‌افزايد: ساختمان‌هايي مانند مدرسه آمنه که کيفيت بالايي دارند و ساختمان‌هايي که عمدتا زنده‌ياد مهندس قهوه‌اي در سطح شهر با نماهاي آجري بسيار زيبا طراحي کرده است عموما مورد تاييد مديريت شهري و کميته سيما و منظر معاونت معماري و شهرسازي است و به شهروندان توصيه مي‌شود از اين نماها در ساختمان‌هايشان استفاده کنند.

مشارکت شهروندان

اين مقام مسئول در پايان مي‌گويد: من فکر مي‌کنم بخشي از کار را در مسئله نما دستگاه‌هاي متولي مانند شهرداري، نظام مهندسي و ساير ادارات زيربط انجام مي‌دهند تا نماهايي که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد متناسب با فرهنگ ايراني اسلامي باشد اما قسمت اعظم کار بر عهده شهروندان است که بايد به اين موضوع اعتقاد پيدا کنند در کشوري زندگي مي‌کنند که استفاده از اصول معماري در آن قدمت بسيار زيادي دارد و همه بايد به اصول معماري معتقد باشيم تا شهر زيباتري داشته باشيم.

فتحيان‌نسب: استفاده کامل از سنگ در نما با توجه به محدوديتي که در اين زمينه داريم، خيلي مناسب نيست و ما سعي کرديم نماها را بر اساس استفاده از سنگ در تلفيق با مصالح ديگر ترجيحا طراحي کنيم.

 

 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
٩ کاربران آنلاین :
۲۰۲,۸۰۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
سازمان نظام مهندسی ساختمان همدان
اداره کل نقشه برداری منطقه غرب کشور
اداره کل راه و شهرسازی استان همدان
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی
استانداری همدان
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان